4 proste sposoby na nadmierny apetyt i wilczy głód


Po co w ogóle jest głód? Natura wymyśliła go, żeby człowiek mógł przetrwać. To głód zmusza nas do poszukiwania pożywienia i przypomina o tym, że czas na posiłek. Zdrowo działający mechanizm głodu powinien jednak zapewniać jedzenie tak często i w takich ilościach, by dostarczyć ciału energii, ale nie zbędnych kalorii. 

Niestety, łatwo o rozregulowanie go. Dlaczego? Podstawową przyczyną jest… odchudzanie się. Tak, jeśli drastycznie ograniczasz kalorie nie dziw się, że Twój organizm dosłownie wariuje, gdy w pobliżu zobaczysz ciasteczko czy kotleta.

To dlatego bardzo niskokaloryczne diety odchudzające najczęściej kończą się efektem jo jo. Jednak niekiedy trudno wytrwać nawet na racjonalnej i zdrowej diecie. Na szczęście, są triki, które ułatwią ci zapanowanie nad głodem. Poznaj kilka z nich!

źródło: iqkartka.pl


5 posiłków dziennie (albo więcej!)

 

To nie przypadek, że większość diet odchudzający zaleca jedzenie często. Najczęściej są to trzy główne posiłki i dwa lub trzy mniejsze w postaci przekąsek. Dzięki temu jesz co około 3-4 godziny, a to sprawia, że nie dopuszczasz do powstania takich deficytów energetycznych, jakie powodują atak wilczego głodu. Poza tym organizm przyzwyczaja się do regularnych dostaw energii, więc przestajesz wciąż zastanawiać się, ile jeszcze zostało do kolejnego posiłku. A gdy mniej rozmyślasz o jedzeniu to też mniej jesz.

Jedz białko!

 

Nie polecam kontrowersyjnej diety Dukana, ale rzeczywiście białko powinno stanowić podstawę diety. To właśnie ten składnik trawi się najwolniej, dzięki czemu na długo zapewnia sytość. Gdy nie masz czasu na przygotowywanie posiłku, zamiast po kaloryczną przekąskę czy słodycze sięgnij po koktajl białkowy lub białkową przekąskę w formie batonu. Tego rodzaju produkty znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością i odżywkami dla sportowców.

Pij wodę przed posiłkiem

 

O ile popijanie jedzenia nei jest wskazane, to picie wody przed posiłkiem – jak najbardziej. Jak to działa? Wypicie szklanki wody o temperaturze pokojowej przed posiłkiem sprawia, że żołądek jest już częściowo zapełniony, gdy zaczynasz jeść. W efekcie możesz zjeść nawet o 30% mniej kalorii!

Jedz błonnik!

Błonnik to składnik, ktory nie ulega trawieniu, ale pęcznieje w żołądku, zapewniający tym samym uczucie sytości. Dzięki temu nie dostarcza żadnych kalorii, a jednocześnie zmniejsza apetyt i sprawia, że mniej chętnie sięgasz po dokładkę. Błonnik znajdziesz przede wszystkim w pełnoziarnistych produktach, a także w warzywach i owocach. Bardzo dużo błonnika mają jabłka.

Komentarze

  1. to rzeczywiście proste rady, które każda z nas zna. trzeba się mieć na baczności bo puste kalorie są jak mały głód. w każdej chwili mogą nas dopaść.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty