Zdrowe odżywianie: białka

Teoretycznie na pewnym etapie rozwoju powinniśmy być w stanie pobierać energię życiową z otoczenia bez konieczności spożywania pokarmów. Ale to mżonki, przynajmniej na dzień dzisiejszy.

Dlatego niezależnie od medytacji i naszego zaawansowania w jodze musimy jeść i to jeść zdrowo, po to by dysponować odpowiednią energią, by nasz organizm w pełni rozwinął swoją funkcjonalność.

Do tego niezbędne są m.in. białka (o innych składnikach odżywczych opowiem w kolejnych postach).

Biało to życie, wraz z powstaniem pierwszych aminokwasów powstało życie na ziemi i w dalszym ciągu białko jest podstawowym budulcem naszego organizmu. Składają się z niego i mięśnie i narządy wewnętrzne, i chrząstki, skóra a nawet (uwaga!) białko jest budulcem naszych włosów i paznokci.
Nie mniej ważnym elementem są wytwarzane przez nasze komórki i gruczoły związki białkowe takie jak enzymy i hormony - do ich budowy również potrzebne jest białko.

Żeby organizm mógł tworzyć struktury białkowe potrzebuje aminokwasów. Aminokwasy te dostarczamy wraz z pokarmami.

Ponieważ nasz organizm ciągle pracuje - nawet wtedy gdy nic nie robimy i śpimy praca na poziomie komórkowym wre - stale potrzebuje białek. Optymalnie zrobimy dostarczając ich na poziomie ok 0,8 gramów białka na każdy kilogram naszej wagi. Innymi słowy przy wadze 60 kg potrzebujemy minimum 4,8 dkg białka dziennie.

Dietetycy zalecają, by zjadać zarówno białka pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Jednak dieta wegetariańska wcale nie musi być dietą niskobiałkową - wystarczy, że tak skomponujemy pożywienie, by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów (jest ich 21).

Komentarze

Popularne posty