Trądzik u mężczyzn - jak sobie z nim radzić?

Z moich obserwacji wynika, że mężczyźni twardo obstają przy mydle - generalnie nie jest to najlepsze podejście do pielęgnacji twarzy, ale jeśli panowie mają przy tym skłonności do trądziku lub po prostu mają trądzik stosowanie mydła jest wręcz karygodnym błędem. Mydło jedynie zaostrza tego typu problemy. Jak więc dbać o skórę dotkniętą trądzikiem i jak ją pielęgnować?

Jestem na czasie, bo wspieram bratanka, tak więc podrzucam parę rad. Od razu też informuję, że lekko nie będzie, no ale kto widział, by bez wysiłku wygrać jakąkolwiek poważną batalię?

Po pierwsze: oczyszczanie

Wiemy już, że mydło się do tego nie nadaje, ale skórę trzeba regularnie i dokładnie oczyszczać. Co więc robić? Stosować nieoleiste kosmetyki tj. pianki lub żele do mycia twarzy, koniecznie do twarzy z trądzikiem. Dlaczego? Choćby dlatego, że zawierają one składniki o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Takie żele znacznie dokładniej oczyszczają też pory i hamują łojotok. Wystarczy dokładne umycie twarzy dwa razy dziennie - częstsze zabiegi pielęgnacyjne mogą niestety zaostrzyć łojotok, czyli doprowadzić do nasilenia się problemu. Takie efekty powoduje właśnie mydło, które wysusza skórę przez co gruczoły łojowe wytwarzają więcej łoju, poza tym zasadowy odczyn mydła sprzyja namnażaniu się bakterii trądzikowych.
Po umyciu twarzy warto ją zabezpieczyć i wzmocnić ochronę stosując dobry krem o właściwościach nawilżających lub nawet lekko matujących.

Po drugie: pilingi czyli złuszczanie

Trądzik pojawia się wskutek zaczopowania porów łojem, który nie może się wydostać na zewnątrz między innymi dlatego, że nie "przebija się" przez zrogowaciałą warstwę naskórka. Dlatego też warstwę tą należy regularnie usuwać. Służą temu pilingi oraz kremy, które odżywiają skórę zmiękczając jednocześnie naskórek - nie należy stosować kremów które zapychają pory tj. zawierają np. woski lub oleje roślinne - generalnie im lżejsza konsystencja kremu (mniej tłusta) tym lepiej.

Jeśli jesteś na bakier z kosmetykami i / lub po prostu nie masz zamiaru ich używać rób sobie peeling z lekko skrystalizowanego miodu - przecieraj miodem twarz. Rozwiązanie jest o tyle dobre, że miód nie tylko pomoże ci "zetrzeć" wierzchnią warstwę zrogowaciałego naskórka, ale ma też właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne - tym bardziej może ci więc pomóc!

Po trzecie: matowanie

Do używania kosmetyków matujących większość panów trudno będzie przekonać, ale może chociaż matujące bibułki? Można je bez problemów kupić w sklepach. Bibułką taką w dowolnym momencie można nieco odświeżyć twarz, która się świeci i zniwelować ten efekt. Bibułki matujące nie pozostawiają na twarzy śladów, a efekt świecenia można dzięki nim zlikwidować w dowolnym miejscu - wystarczy na chwilę wyjść do toalety, bo nie wyobrażam sobie sytuacji, w której jakiś pan przy restauracyjnym stoliku bądź w jakimkolwiek innym publicznym miejscu "matował" sobie nosek.

Po czwarte: korektory i punktowe wysuszanie

Kiedy krosty i wypryski są bardzo widoczne, a są przy tym nieliczne nawet mężczyźni mogą sięgnąć po korektory - nie zostanie to wcale źle odebrane przez otoczenie. Punktowe żele, plasterki lub inne korektory mają działanie wysuszające i antybakteryjne. Można też nimi pokryć poszczególne krostki tak, że staną się mniej widoczne, a takie "krycie" wcale nie rzuca się w oczy.

W ostateczności traktuj poszczególne pryszcze olejkiem herbacianym - w ciągu doby diody powinny zmniejszyć się a nawet zniknąć.

Jakie kosmetyki przeciwtrądzikowe wybierać?

Zwróćcie uwagę na te, które zawierają siarkę, kwasy AHA i kwasy NNKT oraz propolis, nadtlenek benzoilu, cynk i zioła o działaniu przeciwtrądzikowym.

Siarka i zioła o działaniu przeciwłojotokowym

Siarka ma działanie antyseptyczne (odkażające), dlatego też warto po nią sięgnąć, ale nie tylko po minerały - doskonałe działanie przeciwtrądzikowe mają również aminokwasy siarkowe, które są regulatorami gospodarki łojem. W pielęgnacji cery trądzikowej można też wykorzystać kosmetyki z kamforą - związkiem o działaniu przeciwzapalnym i dezynfekującym, a przy okazji poprawiającym ukrwienie skóry. Jeśli zaś chodzi o rośliny z trądzikiem radzą sobie między innymi wyciągi z rumianku, szałwii, nagietka czy też kory dębu lub brzozy. Część z nich można kupić w sklepach zielarskich lub aptekach, takie saszetki ziołowe można wykorzystać w charakterze dodatku do oczyszczających parówek, w ostateczności można sięgnąć po tabletki na trądzik, ziołowe oczywiście, choć w razie potrzeby warto też posłużyć się silniejszymi farmaceutykami.

Kwasy AHA i kwasy tłuszczowe

Kwasy octowe (AHA) działają oczyszczająco, natomiast kwasy tłuszczowe z grupy kwasów nienasyconych stabilizują tzw. płaszcz hydrolipidowy, co z kolei stabilizuje mikroflorę żyjącą na skórze (generalnie można to nazwać działaniem przeciwbakteryjnym). Nienasycone kwasy tłuszczowe powinny być też stale obecne w diecie, z kwasami nasyconymi (obecnymi między innymi w tłuszczach zwierzęcych) należy niestety uważać, jako że stymulują one pozytywnie poziom testosteronu - przyczyniają się do wzrostu poziomu testosteronu w organizmie, a testosteron, wiadomo, w sprzyjających warunkach ma niestety działanie trądzikotwórcze.

Propolis czyli kit pszczeli

Można go kupić w aptekach i niektórych drogeriach lub sklepach z suplementami i naturalnymi kosmetykami. Propolis działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Działa też znieczulająco. Stosowanie kosmetyków z propolisem przyczynia się do redukcji zaskórników i działa przeciwłojotokowo. Dodatek w postaci propolisu zawiera wiele kosmetyków pielęgnacyjnych, również niektóre kosmetyki dla mężczyzn.

Nadtlenek benzoilu

Jest związkiem, na którym bazuje wiele kosmetyków polecanych do pielęgnacji cery trądzikowej. Związek ten wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, ale też jest substancją o właściwościach keratolitycznych (wspomaga usuwanie obumarłego naskórka). Stosowanie kosmetyków z nadtlenkiem benzoilu zmniejsza też ryzyko powstawania przebarwień po trądziku (i wszystkich innych wykwitach skórnych), a jak wiadomo ślady po trądziku (nie tylko blizny) mogą być prawdziwą zmorą.

Cynk i jego związki

Cynk, a w zasadzie tlenek cynku absorbuje nadmiar łoju. Wskutek tego dochodzi do ograniczenia łojotoku. Kosmetyki z cynkiem wykorzystuje się w leczeniu wielu chorób skóry, którym towarzyszy nadmierny łojotok, nic więc dziwnego, że znana od wielu lat maść cynkowa wciąż przoduje w rankingu łatwo dostępnych i popularnych środków na trądzik.

Komentarze

Popularne posty