Wapń w pożywieniu

Wapń jest bardzo ważnym minerałem. Wszyscy wiemy, że minerał ten jest nam niezbędny na etapie tworzenia i regeneracji kości. Jest on też pierwiastkiem, który warunkuje pracę mięśni gładkich i szkieletowych a nawet mięśnia sercowego. Wiedząc to nad wyraz często sięgamy po suplementy z wapniem popełniając jeden podstawowy błąd - nie zwiększamy podaży witaminy D. Wapń przy niedostatecznej podaży tej witaminy może przyczynić się nawet do zawału serca. Dlatego też kupując suplementy z wapniem powinniśmy wybierać takie, które są jednocześnie wzbogacone o witaminę D.

Mleczne mity
W świadomości społecznej głęboko zakorzeniło się przekonanie, że najlepszym źródłem wapnia jest mleko. Niestety wapń z mleka przyswajalny jest zbyt słabo i to nawet wtedy gdy sięgamy po mleko nieprzetworzone i jak najbardziej naturalne. Biorąc zaś pod uwagę fakt, że to, co znajdziemy na półkach sklepowych z naturalnymi produktami mlecznymi ma niewiele wspólnego (mleko UHT praktycznie nieczynne biologicznie i plastikowe jogurty faszerowane chemią) okaże się, że przyswajalność wapnia z tychże produktów może być żadna. Jednym słowem pijąc je (i zjadając) niewiele zyskujemy.

Co jeść by organizmowi nie zabrakło wapnia?
Kluczem do sukcesu jest zwiększenie podaży warzyw. SERIO! Warzywa zawierają sporo wapnia (i innych niezbędnych nam witamin i minerałów), ale przede wszystkim zawarte w nich pierwiastki charakteryzują się tzw. wysoką biodostępnością tzn., że są bardzo dobrze przyswajane przez ludzki organizm.
Oczywiście nie ma mowy o tym, by zjadać same warzywa do czego namawia nas większość niby skutecznych i niby cudownych diet odchudzających. Warzywa są dodatkiem niezbędnym do zdrowej diety, ale w diecie tej nie powinno zabraknąć i innych źródeł makroskładników pokarmowych. Wśród źródeł tych należy wymienić mięso, ryby i inne tradycyjnie zjadane przez nas pokarmy. Jedynie prawidłowe zbilansowanie wszystkich tych składników zapewni pełną synergię substancjom odżywczym i wspomagającym. Pamiętajmy, że dla stanu naszych stawów i kości niezbędna jest odpowiednia podaż białka, z kolei nasza gospodarka hormonalna jest właściwa jedynie wtedy, gdy zjadamy odpowiednie ilości tłuszczy i to zarówno w postaci nasyconych jak i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

I jeszcze przykłady warzyw bogatych w dobrze przyswajalny wapń, zajadajcie się:
  • brokułami
  • jarmużem
  • kapustą włoską
Nie zapomnijcie też o 
  • sezamie (mega dużo wapnia)
  • i suszonych figach.

To dużo lepsze niż wszystkie plastikowe serki i jogurty sprzedawane w naszych sklepach.
 

Komentarze

Popularne posty