Jak prawidłowo oddychać?

Na co dzień większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest prawidłowy oddech.
Oddychamy mechanicznie zupełnie nie zwracając uwagi na jakość oddechu. Trudno zresztą byśmy uwagę zwracali, bo wtedy nasze myśli non stop byłyby zajęte oddechem co bardzo utrudniłoby nam życie, nieprawdaż? Ale prawidłowy oddech można wyćwiczyć, możemy go wytrenować i nauczyć się oddychania w taki sposób, by bezwiednie i nieświadomie robić to prawidłowo tj. w najlepszy możliwy sposób. Na co dzień musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że opanowanie pewnych technik oddechowych, choćby ćwiczeń, które prezentowałam w poprzednich postach pomoże nam regulować pracę naszych organizmów. Oddychając możemy się uspokoić, albo pobudzić.

Zauważcie, że szybki oddech pojawia się w stresie i w sytuacjach podbramkowych, wtedy gdy jesteśmy zdenerwowani – dlatego by się uspokoić wystarczy wziąć kilka, kilkanaście głębokich, wolnych wdechów. Odwrotnie jeśli zależy nam na pobudzeniu – oddychać powinniśmy szybciej , ale nie ograniczając ilości wdychanego powietrza (nie spłycając oddechu).

Czy wiecie, że w normalnych warunkach wypełniamy nasze płuca powietrzem w zaledwie jednej piątej ich objętości? Tracimy w ten sposób ogromny potencjał energetyczny i regeneracyjny, bo tlen, jest nam potrzebny do życia, ale w równym stopniu jak my (jako całość) potrzebują go nasze komórki, każda najmniejsza drobinka będąca częścią naszego ciała również oddycha, dzięki tlenowi pokarmy przekształcane są w energię, dzięki tlenowi usuwamy z organizmu produkty przemiany materii, dzięki tlenowi nasz organizm może się regenerować i osiągać lepszą wydajność.

Jak prawidłowo oddychać?


Angażując w cały proces przeponę. Podczas prawidłowo wykonanego oddechu mięsień ten (przepona) ściąga się, płuca się nadymają, rozciągają się mięśnie międzyżebrowe, a powietrze wypełnia płuca, musi dotrzeć do nich głęboko. Przeponę pobudzimy do skurczu wypinając brzuch. Wciąganie brzucha w czasie oddechu zmniejszy ilość wdychanego powietrza.

Prawidłowo wykonane ćwiczenia oddechowe
Przestrzegając kilku reguł prawidłowo wykonamy wszystkie ćwiczenia. Oto te reguły:

1. Powietrze zawsze wdychamy nosem, bo nos jest filtrem oczyszczającym, ogrzewającym i nawilżającym powietrze. Oddychając nosem ustrzeżemy się więc nie tylko przed wdychaniem zanieczyszczeń, ale i przed przeziębieniami układu oddechowego (stanami zapalnymi gardła, oskrzeli czy płuc).
2. Ćwiczenia oddechowe mają na celu dotlenienie organizmu, toteż wykonując je powinniśmy zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza – robić je na powietrzu, ewentualnie przy otwartym oknie.
3. W trakcie ćwiczeń przyjmujemy pozycję, w której plecy będą całkowicie wyprostowane, nie muszą to być zaawansowane asany typu kwiat lotosu itp. Wystarczy, że staniemy lub usiądziemy na krześle z wyprostowanymi plecami.
4.W trakcie ćwiczenia, gdy wskazane jest wstrzymanie oddechu pomagamy sobie dociskając dolną szczękę do mostka. Po kilku sekundach unosimy głowę i wydychamy powietrze.
5. Oddychamy bezdźwięcznie, z wyjątkiem tych ćwiczeń kiedy wskazane jest 'generowanie' efektów dźwiękowych.
6. W czasie ćwiczeń dostosowujemy ruchy ciała do rytmu oddychania. Pamiętajmy o tym by i one były powolne i łagodne (lub energiczne wtedy, kiedy trzeba).
7. Wdychając powietrze koncentrujemy się na rozszerzaniu (wypinaniu) klatki piersiowej i brzucha.
8. Wydychając koncentrujemy się na ich wciąganiu pamiętając o tym, by jak najwięcej powietrza wypchnąć na zewnątrz.
9. Ćwicząc około dziesięciu minut dziennie zapewnimy sobie niezbędną dawkę pozytywnej energii na cały dzień. Niektóre ćwiczenia warto wykonywać przed snem – mają wtedy działanie relaksacyjne i uspokajające. Regularne ćwiczenia sprawią, że na nowo nauczymy się korzystać z naszego układu oddechowego, z czasem dobry oddech stanie się naszym nieodłącznym towarzyszem.

Komentarze

  1. Interesujący post. Ja pracuje dla Nicorette I wiem jak palenie papierosów wpływa na płuca człowieka. Jeśli chcesz, mógłbym przesłać artykuł o papierosach na twój blog.

    OdpowiedzUsuń
  2. zapraszam, jak pewnie zdążyłeś się zorientować nie mam ostatnio czasu na aktualizowanie bloga, toteż chętnie go udostępnię :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty