Joga a samodoskonalenie

Jogę kojarzymy głównie z ćwiczeniami fizycznymi o specyficznym charakterze, tymczasem to jeden z najstarszych, jeśli nie najstarszy, system religijno - filozoficzny. Jogę praktykuje się od niepamiętnych czasów a sami Hindusi twierdzą, że to system dany nam przez bogów.
Jego podstawowymi założeniami są reinkarnacja i prawo karmy. Z nich z kolei wypływa cały system wartości i zaleceń nie tylko odnoszących się do technik samodoskonalenia (w tym ćwiczeń jogi), ale też do etyki i generalnie sposobu życia.
Podstawowym założeniem jogi jako systemu i jako sposobu na życie jest stałe samodoskonalenie. Nie chodzi jedynie o doskonalenie fizyczne, ale i mentalne (duchowe). Rozwój i poznawanie prawdy czy odkrywanie jej poprzez różne formy medytacji prowadzą do oświecenia w efekcie końcowym również do wyzwolenia.

Joga i medytacja są bezpieczne, ale jak twierdzą wtajemniczeni jedynie do pewnego poziomu. Dlaczego? Medytując możemy uwalniać ogrom energii, wibracje energetyczne na poziomie komórek (tak! komórek naszych organizmów) u osób, które nad energią nie potrafią zapanować mogą doprowadzić do ich destrukcji. Dlatego w jodze tak bardzo podkreśla się konieczność posiadania nauczyciela.

Komentarze

Popularne posty