Oddech jest dobry na wszystko

Joga bazuje na oddechu, prawidłowe oddychanie ma zasadnicze znaczenie dla jakości ćwiczeń. Oddech ma też przełożenie na jakość naszego życia. Poniżej prezentuję rewelacyjne, moim zdaniem, ćwiczenie oddechowe, które zgodnie z filozofią ćwiczeń (i z moim osobistym doświadczeniem!) ma działanie następujące:
- uspokaja, odpręża i odświeża,
- leczy bezsenność,
- oczyszcza krew, a więc i cały organizm i natlenia wszystkie komórki,
- pobudza trawienie, łagodzi ból głowy a poza tym działa antydepresyjnie i antylękowo.

Ćwiczenie oddechowe / naprzemienny oddech nozdrzami (surya bhedana pranayama)

Siadamy po japońsku czyli na piętach. Plecy wyprostowane - jak najbardziej, bo ma to znaczenie dla naszego układu oddechowego. W ćwiczeniu posługujemy się prawą dłonią, należy unieść ją na wysokość twarzy i serdecznym palcem (czwarty licząc od kciuka) zamknąć lewe nozdrze (po prostu lekko docisnąć do przegrody nosowej). Prawym nozdrzem wdychamy powietrze, głęboko i powoli, odliczając przy tym do czterech. Kciukiem zamykamy prawe nozdrze i znowu liczymy do czterech (nie oddychamy, nozdrza są zamknięte). Następnie otwieramy lewe nozdrze i wydychamy, jak najdłużej, zaczerpnięte wcześniej powietrze. Wydech powinien trwać około 4 do 8 sekund. Znowu wdychamy powietrze, tym razem lewym nozdrzem, czyli tym którym je wydychaliśmy. Zamykamy nozdrze lewe, liczymy do czterech i wydychamy powietrze prawym nozdrzem.
Ćwiczenie powtarzamy około dziesięciu - piętnastu razy.

Ważne: nie oddychamy na siłę, robimy to naturalnym rytmem, z czasem wypracujemy oddech perfekcyjny - ciało niejako otworzy się na oddychanie i czerpanie z niego jak największych korzyści!

Komentarze

Popularne posty